karan@dehukam.org

Prof. Dr. Hakan KARAN

Prof. Dr. Hakan Karan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans ve Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamasının ardından, “The Carrier’s Liability under International Maritime Conventions – The Hague, Hague-Visby and Hamburg Rules” isimli teziyle London Metropolitan University (London Guildhall University)’de doktorasını tamamladı. 1992 tarihinden itibaren Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde çalışmakta, 1999 tarihinden itibaren Dışişleri Bakanlığı’nda Hukuk Danışmanı olarak görev yapmakta, 2007 yılından itibaren ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Deniz Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmektedir. Ayrıca, 2014-2020 yılları arasında Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEHUKAM) Müdürü olarak görev yapmış ve DEHUKAM’ın ulusal merkez statüsü kazanmasıyla birlikte 2020 yılından itibaren DEHUKAM Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaya devam etmektedir. Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Gümrük ve Ticaretin Kolaylaştırılması Komisyonu üyesidir. 1999 yılından bu yana, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Hukuk komitesinde Türkiye Delegesi olarak bulunmaktadır. Deniz Hukuku ve Uluslararası Ticaret Hukuku alanlarında çok sayıda bilimsel eseri bulunmakta ve bu alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir.

ademuni-odeke
@dehukam.org

Prof. Dr. Ademuni-Odeke

Ademuni-Odeke Southampton Üniversitesi, Deniz Hukuku Enstitüsü’nde Yüksek Lisans’ını (LLM) ve Doktorasını (PhD) tamamlamış olup, Fulbright Burslusudur, amatör golfçüdür ve çeşitli görevlerde yer almıştır. Denizcilik, liman yönetimi, sigorta ve bankacılık alanlarında çalıştı ve 40 yılı aşkın süredir akademisyenlik yapmaktadır. BM (IMO, IAEA & New York) bünyesinde çalışmış olup 40 yıl boyunca BM İhtisas Kuruluşları/Devletlerinde danışmanlık yaptı. Tulane (New Orleans), WMU(Malmo), IMLI (Valetta) ve Bilkent’te (Ankara) uzun süreli Misafir Öğretim Üyeliği yaptı. Çok sayıda uluslararası ve profesyonel kuruluşa üye olmasının yanısıra çeşitli kitapların, danışmanlık atama raporlarının ve makalelerin yazarıdır. İlgi/uzmanlık alanları şunlardır: uluslararası denizcilik hukuku ve politikası; Uluslararası satışlar; deniz sigortası; gemi kira sözleşmesi ve gemi sicilleri; uluslararası deniz hukuku; Incoterms; uluslararası eşya taşımacılığı; Mavi Ekonomi; DTÖ Hukuku; Anglo-Amerikan Hukuku; teminat mektubu; haydutluk; küresel deniz güvenliği; denizcilik sözleşmelerinin onaylanması; ve denizcilik mevzuatının hazırlanması. Halen Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Deniz Hukuku Anabilim Dalı’nda öğretim üyesidir ve DEHUKAM’da Kıdemli Araştırmacı olarak görev yapmaktadır. 


demir@dehukam.org


Prof. Dr. İsmail DEMİR

01.11.1966 tarihinde Ankara’da doğdu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Serbest avukatlık, kamu kurumlarında avukatlık, hukuk müşavirliği ve birinci hukuk müşavirlikleri görevlerinde bulundu. 2012 yılında AÜ Hukuk Fakültesi Deniz Hukuku Anabilim Dalı’nda yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. 2014 yılında Deniz Hukuku Doçenti, unvanına hak kazandı. İlgi Alanları, Deniz Ticareti Hukuku, Uluslararası Deniz Hukuku, Deniz Kirliliği Hukuku, Deniz Kazaları, Deniz Sigorta Hukuku ve Deniz Güvenliği Hukukudur.

erguven@dehukam.org

Dr. N. Sarp ERGÜVEN

Nasıh Sarp Ergüven, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim görevlisidir. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalı’nda, “Uluslararası Hukukta Deniz Güvenliğinin Sağlanması” başlıklı doktora tezi ile Uluslararası Kamu Hukuku alanında Doktora derecesine sahiptir. Doktora çalışmaları sırasında, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ve Xiamen Üniversitesi Bursu kapsamında Almanya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde akademik araştırmalarda bulunmuş; doktora sonrasında Heidelberg Max Planck Uluslararası Kamu Hukuku Enstitüsü’nde misafir araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 2018 yılından beri Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Uluslararası Kamu Hukuku ve Deniz Hukuku dersleri vermektedir. Aynı zamanda, Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi’nde (DEHUKAM) kıdemli araştırmacı olarak çalışmaktadır. Diplomasi Hukuku, Mülteci Hukuku, Deniz Hukuku, Kutup Hukuku ve Güvenlik Çalışmaları alanlarında yayımlanmış makaleleri ile tebliğleri bulunmakta; İngilizce bilmektedir.

varturk@dehukam.org

Kübra VAR TÜRK

Lisans eğitimini Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2011 yılında dereceyle tamamlamış ve ardından Ankara Barosu’nda Avukatlık stajını yapmıştır. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Deniz Hukuku Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Yüksek lisans eğitimini 2015 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Programında tamamlamış ve halen aynı programda doktora eğitimine devam etmektedir. Lisansüstü eğitimi sırasında araştırma yapmak üzere YÖK Bursu ile İngiltere’de; TÜBİTAK Bursu ile Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmuştur.

karabalci@dehukam.org

Özgenur KARA BALCI

Özgenur Kara Balcı, 2015 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini ve 2019 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Deniz Ticareti Hukukunda Gemilerin Finansal Kiralanması” isimli teziyle yüksek lisans eğitimini tamamlamasının ardından, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora eğitimini sürdürmektedir. Yüksek lisans eğitimi sırasında Erasmus+ Programı ile Almanya’da University of Mannheim School of Law & Economics’de bulundu. 2018 yılından itibaren Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Deniz Hukuku Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi ve 2021 yılından itibaren Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi’nde kısmi zamanlı araştırmacı olarak çalışmaktadır. İleri düzeyde İngilizce ve temel düzeyde Almanca bilmektedir.

varan@dehukam.org

İzel VARAN SAMUT

 Ar. Gör. İzel Varan Samut 2016 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini, 2019 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “ Deniz İş Konvansiyonu Kapsamında Gemi Adamının Terki ve Hukuki Sonuçları” isimli teziyle yüksek lisans eğitimini tamamlamasının ardından, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini sürdürmektedir. 2018 yılından itibaren Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi ve 2021 yılından itibaren Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi’nde (DEHUKAM) kısmi zamanlı araştırmacı olarak çalışmaktadır. İleri düzeyde İngilizce ve temel düzeyde Rusça bilmektedir.

kocabiyik@dehukam.org


Berilşah KOCABIYIK

   

yilmaz@dehukam.org


Seyhan Gül YILMAZ

   

mirvan@dehukam.org

Zeynep MİRVAN

Zeynep Mirvan lisans eğitimini 2020 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı programında tamamlamıştır. 2018 – 2020 yılları arasında DEHUKAM’da Kısmi Zamanlı Öğrenci olarak çalıştıktan sonra 2021 yılında DEHUKAM’da tam zamanlı araştırmacı olarak görev yapmaya başlamıştır. İleri seviye İngilizce bilmesinin yanı sıra hukuk ve edebiyat alanlarında yazılı tercümeler yapmaktadır. Ayrıca DEHUKAMDER Dergisinde Dil Editörü olarak görev almaktadır.