Deniz Enerji Hukuku Araştırma Takımı

Araştırma Takımları

Deniz Enerji Hukuku Araştırma Takımı

Deniz Enerji Hukuku, denizler üzerinde gerçekleştirilen yenilenebilir veya yenilenemez enerji faaliyetlerini düzenlemektedir. Dünyada deniz üzerinde birçok enerji faaliyeti yürütülmektedir. Bunlara deniz alanlarında gerçekleştirilen petrol ve doğal gaz faaliyetleri, deniz üstü rüzgar enerji faaliyetleri ve deniz üstü güneş enerjisi faaliyetleri örnek gösterilebilir.

Enerji faaliyetleri gerçekleştirilirken devletler denizler üzerindeki hak ve yetkilerini gözetmek zorundadırlar. Bu nedenle enerji tesisleri kurulurken hukuki altyapının var olması önem arz etmektedir.

DEHUKAM Deniz Enerji Hukuku ile ilgili projeler ve bilimsel etkinlikler düzenleyerek alanın ülkemizdeki gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda TÜBİTAK-1001 çağrısı ile desteklenen “Türkiye’nin Dünya Denizlerindeki Enerji Kaynaklarıyla İlgili Egemen Yetkilerinin Araştırılması Projesi” 2021 yılında tamamlanmıştır. Deniz üstü rüzgar enerjisi çalışmalarına yönelik olarak Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) ile deniz hukuku alanında işbirliği protokolü imzalanmıştır. TÜBİTAK-1001 2024 yılı çağrısı için yazılan “Türkiye’nin Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Alanında Egemen Yetkilerinin ve Hukuki Altyapısının Araştırılması Projesi” halen değerlendirme sürecindedir.