Ara
Close this search box.

El Salvador Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile DEHUKAM Arasında Deniz Hukuku Alanında İşbirliği

Faaliyetler

El Salvador Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile DEHUKAM Arasında Deniz Hukuku Alanında İşbirliği

El Salvador Cumhuriyeti tarafından Türkiye’ye gerçekleştirilen Devlet Başkanı düzeyindeki resmî ziyaret kapsamında, Merkezimiz ile El Salvador Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı arasında Deniz Hukuku Alanında İşbirliği Protokolü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve El Salvador Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Juana Alexandra Hill Tinoco tarafından imzalanmıştır. Törende DEHUKAM Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Hakan Karan ve DEHUKAM Müdürü Mustafa Başkara hazır bulunmuşlardır.

DEHUKAM adına Dışişleri Bakanımız tarafından imzalanan Deniz Hukuku Alanında İşbirliği Protokolünün DEHUKAM’ın uluslararası çalışmalarına ivme katması ve El Salvador’un deniz alanlarının sınırlandırılması konusundaki uluslararası yargı tecrübesinin DEHUKAM’a aktarılmasını sağlaması hedeflenmektedir.

Gelecekte oluşturacakları taahhütlerine temel teşkil edecek olan bu Protokol ile deniz hukuku alanında  işbirliğinin sağlanması hedeflenmektedir. Taraflar, bu Protokol kapsamında, düzenlenecek olan çalıştay ve seminerlerde birbirlerine konuşmacı önermeyi, ortak faaliyet ve etkinliklerde bulunmayı planlamaktadırlar. İşbirliği süresince, gelecekte yapılacak olan taahhütlerin türü ve niteliği, işbu Protokol esas alınarak oluşturulacak olan alt protokoller ile belirlenecektir.