Haberler

IMO IMLI ile DEHUKAM arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

IMO International Maritime Law Institute (IMLI) ile Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi (DEHUKAM) arasında 28 Mart 2018 tarihinde imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında IMLI eğitmenleri tarafından DEHUKAM Lisansüstü Programlarında dersler verilmekte olup, aynı şekiklde IMLI’de de DEHUKAM araştırmacıları tarafından dersler ve eğitimler verilmektedir. Taraflar aynı zamanda çeşitli eğitim ve araştırma faaliyetleri çerçevesinde birbirlerini desteklemektedir.
Bu kapsamda, “Legal Regime of Ports” konulu Sempozyum da IMLI-DEHUKAM işbirliği ve Mersin Ticaret Odası ve Mersin International Port sponsorluğuyla yakın zamanda gerçekleştirilecektir.
IMLI ve DEHUKAM aralarındaki bu değerli işbirliğinin sürmesi amacıyla 27 Şubat 2023 tarihinde işbirliğinin devamına ilişkin ek Protokol, DEHUKAM Müdürü Mustafa Başkara ve IMLI Direktörü Prof. Dr. Norman Martinez tarafından DEHUKAM’da imzalanmıştır.
İmza töreninde IMLI ile işbirliğinin önemine vurgu yapan DEHUKAM Müdürü Mustafa Başkara bu Protokolle IMLI ile DEHUKAM arasında yeni çalışma alanlarının da temellerinin atıldığını vurguladı. IMLI Direktörü Prof. Dr. Norman Martinez ise DEHUKAM ile halihazırda yürüttükleri çalışmaların deniz hukuku camiası için önemine vurgu yaptı. Törende DEHUKAM Özel Danışmanı Prof. Dr. Ademuni-Odeke ise DEHUKAM’ın kuruluşundan bugüne kaydettiği ilerlemeyi özetlediği konuşmasında IMLI ile DEHUKAM işbirliğinin önemine vurgu yaptı. DEHUKAM Yönetim Kurulu Üyesi ve Baş Araştırmacısı Prof. Dr. İsmail Demir ise IMLI Direktörü ve tüm katılımcılara teşekkür etti.
Bu ek protokol vasıtasıyla IMLI ile DEHUKAM arasında süregelen işbirliğinin daha da gelişerek devam etmesi amaçlanmaktadır.